Ağırlık Çalışmaları Kalınlaşmaya Sebep Olur Mu?

İlginç

‘Ağırlık Çalışmaları’ ile ilgili ilk yazımı sizlerle paylaşmadan önce tabi ki kendimi tanıtmam bekleniyor. Benim için işin en zor kısmı. Hayat benim için hareket ve eğlence üzerine kurulmuş bir düzenden ibaret. Öyle hızlı, keyifli ve kıpır kıpır bir düzen içinde yaşıyorum ki bunu kelimelere indirip ne kadarını yansıtabilirim size bilemiyorum.

Merhaba ben Tuğba Ergen

Çocukluğumda başlayan atlama zıplama maceralarım ilk okulda atletizm takımına katılmam ile bambaşka bir yönde ilerledi. 15 yıl boyunca bir çok spor kulübünde uzun atlama, üç adim atlama ve engelli koşu branşlarında yarıştım ve bir çok Türkiye rekoru, Türkiye şampiyonlukları alıp Milli Takım adına Türkiye’yi temsil etmekten gurur duydum! Sonrasında tabi ki ülkemizde her yerde olduğu gibi spor sektöründe de yaşanan haksızlıklar ve tatsızlıklardan dolayı o zaman ki ergen ruhumla yarışmaktan vazgeçtim. Ege üniversitesi beden eğitimi spor yüksek okulunda okurken pilates ve yogayla ilgilenmek hoşuma gitti. Master trainerlık aşamasına kadar eğitimleri tamamladım. Sadece yogayla ilgilenmek artık zıplamak yada atlamak ,koş koş yaşamak istemediğimi sandım.Fakat bu anca 2 yıl sürdü. Yoga benim için süper bir esneme egzersizi olarak kaldı ve pilateste bedenimi daha iyi tanıyıp, kontrolümü çok daha fazla güçlendirdi.

‘Ben spor yapmak ve hareket etmek için varım’

Yeniden sahalara dönüp Türkiye şampiyonalarında yarışmaya başladım. Yeniden yapabilmenin yarışabilmenin heyecanı ruhumda tekrar gezmeye başlayınca ‘Ben spor yapmak ve hareket etmek için varım’ dedim ve bu işi mesleğim olarak yapmaya karar verdim. 2008 yılında Alsancakta Enercix Wellness Studio adında bir kişisel antrenörlük salonu açtım. Her yıl yeni bir eğitim ve egzersiz sistemiyle tanışıp birbirinden güzel enerjili arkadaşlıklar, dostluklar, üyeler ekledim Enercix ailesine ve hayatıma. Hala bu işi tutkuyla ve büyük bir keyifle yaptığımı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

2012 yılında hayatıma dahil olan güzel kızım Nildanın hamileliği boyunca yüksek doz olmasa da koşulara ve egzersize hiç ara vermedim Doğumdan 3 gün sonra stüdyoda ders verip fuarda iki büklüm yürüsem de spora başlamıştım hemen. Sanırım durmak, oturmak benim programıma yüklenmemiş. Şimdi yeniden bambaşka bir branşta yarışmalara hazırlanıyorum.

Enercix Wellness Studio 10. Yılında oldukça güçlü ve deneyimli bir kadroya sahip olduğu için bende gönül rahatlığıyla kendime, Nilda’ya, yarışmalara ve eğlenmeye zaman ayırarak hayatı daha nasıl hareketlendiririm diye uğraşıyorum! Durmayın, hareket edin, üretin, koşun, eğlenin, paylaşın ve bol bol gülün.

Veeee aşağıda ilk yazım sizlerle,

Kadınların en büyük korkusu olan ağırlık çalışmaları düşünüldüğü gibi kalınlaşmaya sebep olur mu ?
Yılların bitmeyen sorusu ve kadınların korkulu rüyası ‘Ağırlık çalışırsam kalınlaşır mıyım?’ HAYIR … Kas büyümesini sağlamak keşke 3 kglık dumbellarla, 10 tekrar çalışmakla mümkün olsa. O zaman sizce de sokaklarda herkes Arnoald gibi gezmez miydi ?
Cevabını veriyorum herkese; kas hipertrofisini sağlamak ve onu korumak büyük emek isteyen ciddi ağırlık çalışmaları ve sağlam bir beslenme programıyla mümkün olabilir. Bu korkunuzu kenara bırakın! Ağırlık çalışmalarının başta osteoporozu (kemik erimesi) önlemek için son derece önemli olduğunu söylemeliyim, ayrıca kas kütleniz ne kadar fazlaysa vücudunuzun harcadığı enerji de doğru orantıda artmakta bu da yağ yakımının hızlanması demek.

Fakat ağırlık çalışırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tek başınıza egzersiz yapmamanız. Ufak pozisyon hataları bile kalıcı sakatlanmalara neden olabilir. Bir eğitmen önderliğinde yapılan egzersizler hem güvenli hem de hedefe ulaşmakta en doğru yoldur. Eğer bir spor salonuna gitmiyorsanız ya da bir kişisel antrenörle çalışmıyorsanız size tavsiyem sadece uzun yürüyüşler yaparak sporu hayatınıza dahil etmeniz.
Bir sonraki yazımda yürüyüşün yararları ve tek başınıza yapabileceğiniz egzersizlerle ilgili paylaşımlara yer vereceğim.
Sağlık ve sevgiyle kalın.

Yazar: Tuğba Ergen

Rate article
Add a comment